covid19 haberCOVID-19 salgının patlak vermesiyle tüm dünyada ekonomik anlamda meydana gelen olumsuz etkilerin ne kadar süreceği hakkındaki belirsizlik devam ediyor. Birçok ülkede tamamen veya kısmen sokağa çıkma yasağının getirilmesi, COVID-19 salgınının tüketici davranışlarını önemli ölçüde değiştirmesine ve sektörün yeniden şekillenmesine yol açtı. Özellikle alışveriş merkezleri ve mağazalar alınan tedbirlerle birlikte müşteri tercihleri sebebiyle salgından olumsuz etkilenirken, online perakendeciler satış hacmini artırarak sürekli müşteri kazanmaktadır. Tüketiciler salgın ortamında ihtiyaçlarını karşılamak için en hızlı ve güvenli yol olan e-ticareti tercih etmeye başladı. E-ticaret, kargonun teslim alınması dışında fiziksel teması sıfıra indiren bir yöntemdir. Bununla beraber ürüne doğrudan ulaşmak yalnızca sağlık açısından değil, pratiklik, zaman ve enerji tasarrufu gibi nedenlerden dolayı hayatımızdaki önemi gittikçe artarak devam etmektedir.

SEMrush, her sektörde en yüksek değişkenliğe sahip yüzlerce web sitesinde trafik verileri analiz ettiğini belirtti. Bu sektörlerin tarihsel olarak yüksek hacimli arama kategorileri olduğu düşünüldüğünde, yüzde birkaç artış bile milyonlarca yeni site ziyaretçisi anlamına geliyor.

etke tr

Bu tabloda COVID-19 salgının farklı kategorilere ait etkilerini görmekteyiz. Kategorileri detaylandıracak olursak; deterjan, sabun, dezenfektan, eldiven, maske, tuvalet kağıdı ve kolonya satışları e-ticaret sitelerinde rekor seviyelere ulaştı. Bunda medyanın ve kamuoyunun payı oldukça yüksek. Özellikle sabun, dezenfektan ve kolonya üzerine haber yapılması bu 3 malzemenin satışını ciddi anlamda artırdı. Sanal market satışlarının şu anki hesaplamalarla yüzde 60 oranında arttığı söyleniyor.

Hobi ürünleri de olumlu etkilenenlerden. Özellikle puzzle satışları yüzde 65, kitap satışları ise yüzde 25 artış gösterdi. Bağışıklık sistemini düzenlemeye yarayan gıda takviyelerinin satışları ise rekor denilebilecek seviyede; bitkisel ürünlerin satışları yüzde 45, C vitamini satışları ise yüzde 85 artış gösterdi.

E-ticaret sektörünün büyümesiyle birlikte daha da gelişen pet shop ürünlerinin satış hacmi virüsle birlikte yükselişe geçti. Evcil hayvan severlerin alışveriş alışkanlıklarının, e ticaret sitelerine yönelimi daha da artırması bekleniyor.

Uzmanlara göre pandemi sırasında edindiğimiz pek çok alışveriş alışkanlığını pandemi sonrasında da gerçekleştirerek yeni bir alışveriş alışkanlığı kazanacağız. Tabi ki bu ihtiyaçlarımızın yanına artık yavaş yavaş normale döndüğümüz zamanların oluşturacağı ihtiyaçlarımız da eklenecek.

Özellikle virüsün ikinci dalga beklentisi ile alışveriş alışkınlıklarının e-ticarete olan yönelimi daha fazla hızlandıracağına inanılıyor. Bu değişime ayak uydurmak, siz de e-ticarette önemli bir aktör haline gelmek istiyorsanız müşteri odaklı çözümlerimizle, kullanıcı dostu alt yapımızla Disual olarak her zaman sizin yanınızdayız. Ayrıca güncel olarak kullandığınız "ERP" ve/veya "CRM" yazılımlarınızla da kolaylıkla entegre olabilecek yazılım desteğimiz ile birlikte güçlü bir e-ticaret sitesinin temellerini atabilirsiniz.

Çevrimiçi alışverişe geçişten en iyi şekilde yararlanmak vede sizde bir e-ticaret sitesine sahip olmak isterseniz bize ulaşabilirsiniz.