Moti Fins, İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği'nden 2002 yılında mezun olmuş, kendini bilişim alanında, bilgisayar tabanlı dersler ve bilgisayar programlama ağırlıklı derslerle geliştirmiştir.

Ardından Siemens Business Services firmasında, Toshiba Global Çağrı Merkezinin Fransızca destek bölümünde, Fransa, Belçika ve Kanada bölgelerine dizüstü bilgisayarlar ve cep bilgisayarları (PDA) üzerine teknik donanım ve yazılım desteği vermiş, daha sonra teknik ekibin başına geçmiştir. Burada çalıştığı 3,5 sene içinde aynı zamanda Telekom sektöründe VoIP desteği vererek uzmanlık alanını genişletmiştir.

Microsoft A+ ve TCE (Toshiba Certified Engineer) sertifikalarının sahibi olan Moti Fins, Windows uygulamaları, işletim sistemleri ve network sistemleri ile ilgilenmektedir. Bir hobi olarak başlayan bilgisayar tutkusuna, zamanla edindiği bilgi ve tecrübelerini de ekleyen Moti, birçok firmaya freelance siteler yaparak, bilgisayar tutkusunu mesleğe dönüştürmüştür.

Çeşitli sivil toplum örgütlerinin üyesi olan Moti Fins, kişisel zamanlarında, aletli dalış yaparak sualtı yaşamının izini sürmekte, fotoğraf çekerek ufkunu genişletmektedir.