Kurumsal Sosyal Medya Hesaplarının Yönetilmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenlerİletişim alanında yaşanan gelişmelerin meydana getirdiği her an ulaşılabilir olmak bireysel anlamda insanları mutlu ettiği gibi pek çok sektör için önemli avantajlar içermektedir. Özellikle internette sağlanan görünürlüğü reklamcılık alanında doğru şekilde kullandığımızda pazarlama sektöründe başarılı satış grafikleri yakalayabilmektedir. Oluşturulan sosyal medya platformları sayesinde milyonlarca kullanıcının ortak paylaşımları sayesinde farklı sektörler içerisindeki markalar, etkili reklam kampanyaları yürütmektedir.

Kurumsal şirketlerin günümüzde sosyal medyadan kaçınması ne yazık ki mümkün değil. Fakat sosyal medyanın kendi dinamikleri nedeniyle kurumsal hesapların kişisel hesaplar gibi yönetilmesi de doğru bir yaklaşım olmuyor.

Facebook'ta her 1 saniyede 6 yeni profil açılması, Twitter'ı günde 500 milyon insanın ziyaret etmesi, YouTube'a her 1 dakikada 300 saatlik video yüklenmesi, Instagram'daki içeriklerin 1 günde 3,5 milyar beğeni alması "Sosyal Medya Yönetiminin" neden bu kadar önemli hale geldiğini göstermekte.

Bu durumda hedef kitle analizi yapmak çok önem arz etmekte. Öncelikle kimlere ulaşmak istediğimizi tespit etmeli ve sonrasında o kitleyi çekecek içerik ve paylaşımlar yapmalısınız.

Hedefinizi Belirleyin

Bir kurum ya da markanın sadece Sosyal Medya'da yer almak için herhangi bir sosyal medya hesabı açması doğru değildir. Açtığınız sosyal medya hesabının mutlaka bir amacı ve markanızın ya da kurumunuzun ulaşmak istediği bir hedef olmalı ve sosyal medyada paylaştığınız içeriklerin bu amaca hizmet etmesi gerekir.

Hedef Kitleniz ile Etkileşim Halinde Olun

Sosyal Medya sadece ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yaptığınız, kampanyalarınızı duyurduğunuz ve her şeyin %100 markanız ile ilgili olduğu bir yer değildir. Müşterileriniz ve potansiyel takipçileriniz ile etkileşime geçin.

Sosyal Medyayı Düzenli Kullanma

Birkaç içerik paylaşıp birden yok olmak online dünyada pek hoş karşılanmaz. Sosyal medya kullanıcıları, her an yerinizi başka bir markayla doldurabilir. Bu yüzden paylaşım planınız düzenli olmalıdır.

Farklı Sosyal Medya Mecraları için İletişim Dilleri ve Görsel Kullanımı

Sosyal medyada her platformun kendine özgü bir iletişim dili vardır. Paylaştığınız içeriklerdeki görsellerin boyutları dahi birbirinden farklıdır ki, bu aynı görsel içeriği farklı sosyal medya platformlarında kullandığınızda takipçileriniz tarafından tuhaf karşılanmanıza ve takipçi kaybetmenize neden olabilir. O nedenle sosyal medya planlaması yaparken mutlaka paylaşacağınız içerikleri, paylaşım yapacağınız platform özelinde hazırlayın.

Web Sitesi Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi GerekenlerWeb sitesi çağın medyası olan Internet üzerinde yer alan size ait bir iletişim platformudur. Bilindiği üzere Internet, Radyo ve Televizyon gibi bir medya sayılmakta ve etkinliği açısından diğerlerinden ön plana çıkmaktadır. Bir web sitesi sayesinde, Firmanızın tanıtımını yada kendiniz ile ilgili bilgilerin sunulmasını çok daha büyük kitlelere en ekonomik şekilde yapabilirsiniz.Dijital dünyanın etkisinin hızla arttığı günümüzde, artık kurum ve firmaların bunu gözardı ederek işlerini büyütmesi mümkün değildir.Web siteniz bir bakıma sizin vizyonunuz olacaktır. Sitenizi ziyaret edenler firmanız yada ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında daha detaylı bilgiye sahip olacaklardır.

Kurumsal Web Tasarım

Kurumsal web tasarımlarında site yönetiminin kolaylığı sitenin hızlı olması ve yapısının basit anlaşılabilir olması gibi özellikleri de dikkate alınan ve üzerinde önemle durulan konular arasındadır. Günümüzde daha eğlenceli ve daha renkli web tasarımlar ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir.

Sade ve Şık Görünüm

Web tasarımında öncelikle siteyi ziyaret eden ziyaretçinin sistemi kolay anlaması için site basit bir şekilde dizayn edilmelidir. Görselliğin önemli olduğu web tasarımlarında özellikle gözü yormayan ve site içerisindeki içeriklerin rahatça okunabileceği bir arka plan oluşturulmalıdır. İyi hazırlanmış bir web sitesi arama motoru optimizasyonuna yani "SEO"ya da uygun demektir. Bu sayede hazırlanmış olan web sitesi arama motorlarında ilk sıralarda yer alacaktır. Bu da sitenin ziyaretçi sayısını arttırmak için oldukça önemlidir.

Tüm bunların yanı sıra ise web tasarımının yönetim paneli de kolaylık sağlamalıdır. Bu sayede site yöneticisi sisteme kolaylıkla içerik oluşturabilir ve yükleme yapabilir.

Mobil Uyumluluk

Pek çok kişi gün içerisinde işlerini artık akıllı telefonlar aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Bu durumda bir web sitesinin tasarımında en önemli etkenlerden biri de sitenin mobil uyumlu ve tüm ekranlarda görüntülenebilir olmasıdır. Bu da ziyaretçilerin sisteme diledikleri yerden ister tablet ister telefon aracılığı ile kolayca ulaşmalarını sağlamaktadır.

Mobil Web'in Geleceği: Progressive Web APPProgressive Web App, web sitelerinin görünümünü ve kullanıcı deneyimini, mobil uygulamalarla benzer seviyeye getirilen uygulamalara verilen isimdir. Yani bu yaklaşımla tasarlanan web sitelerini mobil tarayıcıdan ziyaret ettiğinizde, sanki bir web sitesini değil bir mobil uygulamayı kullanıyormuş gibi bir deneyim yaşarsınız. Progressive Web App'ın başlıca özelliklerinden bahsetmek gerekirse;

NoktaParantez Takımına Amerikada Yapılacak Olan  First Robotics Competition (FRC) Yarışmasında Başarılar Diliyoruz"En Zorlu Eğlence" olarak tanımlanan First Robotics Competition (FRC) lise öğrencileri için oluşturulmuş bir programdır. Yıllık olarak düzenlenen bu yarışmada öğrenciler bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik alanlarında kendilerini geliştirmenin yanı sıra, organizasyon, kaynak yaratabilme ve girişimcilik becerilerini geliştirirler. Aynı zamanda kendilerine verilen görev doğrultusunda bir robot dizayn ederek, robotun üretim ve programlama süreçlerini yönetirler. Bu sene Disual olarak, birçok ülkeden okulların katılımıyla gerçekleşen yarışma için Hisar Okulları'nın NoktaParantez robotik takımının bu yoldaki başarılarını desteklemek istedik.

Google AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) Nedir?

Google AMP mobil web sitenizin hızını arttırmanın en etkili yoludur. Mobil cihazlar ile web sitelerine giriş yapan kullanıcıların %53 lük bir kısmının 3 saniyeden daha uzun sürede açılan web sitelerini hemen terkettiğini biliyor musunuz? Kısaca sitenizin mobil sürümü eğer hızlı açılmıyorsa ciddi anlamda trafik kaybediyor olabilirsiniz.

Responsive Tasarım Nedir?Responsive tasarım, kullanıcının girdiği ekran boyutlarına uyumlu tasarımlardır. Yani siz tablet, telefon veya bilgisayardan girdiğinizde o cihaza uyumlu hale gelen ve yapılan tasarımın ekranınızın boyutlarına göre en kullanışlı şekilde görüntülenebilmesini sağlar.

Google aramalarında önce mobil dönemi başlıyor

Google bu zamana kadar hem mobil hem de masaüstü aramalarına önem veriyordu fakat bundan sonra yeni bir dönemin kapıları açılıyor. Yeni sisteme göre artık mobil içerikli internet siteleri Google’ın gözünde daha değerli hale geliyor.

İnternetin En Popüler Rengi Belli OlduSıklıkla ziyaret ettiğiniz web sitelerini kontrol ettiğinizde mavi renk tonlarının daha baskın olarak kullanıldığını fark edeceksiniz. Çünkü mavi sanal dünyanın en sevdiği renk, sizinde favori renginizin mavi olmasının nedeni belkide bu aşinalıkdan kaynaklanıyor olabilir mi?

whatsappta silinen mesajlar tamamen silinmiyorOS araştırmacısı Jonathan Zdziarski, ilginç bir iddia ortaya attı. Zdziarski, açıklamasında kullanıcıların sildikleri mesajlar tam olarak silinmediğini belirtti.

yaratici guvenimizi nasil kazanabilirizİş yerinde, aile hayatınızda ya da dostlarınızda ettiğimiz sohbetler, onların hayatları ve kendimize dönüp baktığımızda genel bir gözlem yapacak olursak birçok insan, yaratıcı düşüncesini kaybettiğini düşünüyor.

reklam ve pazarlamaya dair 100 kitap onerisiReklam ve pazarlama alanında çalışanlardan öğrencilere ve girişimci adaylarına kadar iş hayatında muhakkak edinmeniz gereken kitapları sizler için sıraladık. Evet gelişen teknoloji ile birlikte artık şey elimizin altında.

ozgun dusunenlerin ilginc aliskanliklariAmerikalı organizasyonel psikolog Adam Grant seneler önce öğrencilerinden bir yatırım teklifi alması üzerine içine sinmeyen nedenlerden dolayı tekliflerini reddetmiş. Üç öğrencisinin kurduğu internet sitesi, "dünyanın en yaratıcı şirketi" seçilmiş.

sirketler neden basarisiz olurİş dünyası stratejisti Knut Haanaes, iş dünyasındaki iki büyük strateji tuzağından nasıl uzak durulması konusunda bir konuşma gerçekleştirdi.

en yaratici girisimcilerin aliskanliklari- Şimdi!

Dünyanın en üretken girişimcilerinin en büyük ortak noktası "Şimdi"nin gücü! Yapmak, karar vermek, tadını çıkarmak, başlamak ve bitirmek. Başarılı girişimciler hayallerini asla ertelemezler.

- Ara vermeden

Dünyanın en başarılı üretken girişimcileri ara vermeden herhangi bir şeye odaklanabilirler. Onlara göre aynı anda çok sayıda iş yapmak bir başarı ölçütü olmadığı gibi güce giden yegane amaç da olamaz. Buradaki en önemli unsur odaklanmak. Tek bir iş üstünde bıkmadan çalışmak.

- Aynı anda bir yandan karar verip diğer yandan kararı erteleyebilirler

Belli hedefleri olan bir girişimci iseniz vereceğiniz birçok karar olur. Bu açıdan hangi kararı vereceğinizin, önceliğiniz ve ertelenmesi gereken kararlar size bağlı olur. İyi bir planlama yapmanız lazım.

- Cesaret

Korkularınızla yüzleşirseniz özgür kalırsınız. Üretken girişimciler ise bu anlamda korktukları kararları almaktan, onlarla yüzleşmekten asla çekinmezler. Hemen yaparlar ki enerjileri onlara kalsın.

- Hayır diyebilmek

Başarılı girişimcilerin bir diğer alışkanlığı ise şirketlerini ileriye taşımayacak olası her türlü işe "hayır" demek. Girişimciler, gerçek olanı yapmaya odaklıdır.

- Bir fazlasını yapmak

Kaynaktan aramaya, e-posta'dan daha birçok şeye kadar her şeyin fazlasını yapan girişimciler, böylece büyük farklılıklar yaratabiliyorlar.

- Kısa kesmek

Kararları erken vermek zarar dönmenizi sağlar. Bunu iyi bilen dünyanın en üretken girişimcileri de ortak işlerinde, ürün ya da strateji güderken kötüye giden bir durumda yollarını ayırırlar.

- Tutmayı bilmek

Aynı şekilde strateji yaratırken ya da bir ürün için problem yaşanabilir. Bazen de ani karar vermek yerine gidişata bakarak her şeyin iyiye gittiğini gördükten sonra yollarına devam edebilirler.

- Odaklarını dar tutarlar

Kendilerini daha az başarıya ulaştıracak girişimlere odaklanmaktansa, asıl amaçlarına ulaşmalarını sağlayacak hayallerine yönelmeyi tercih ederler.

- Akışına bırakmak

Her şeyin en iyisini bilmek neredeyse imkansızdır. Deneyimleyerek, yaşamdan çok sayıda şey öğrenirler.

- Şampiyonlarını besler, kaybedenleri aç bırakırlar

Bu en az getirisi olan pazarlama işlemlerini kesmek anlamına geliyor. Yani kendilerine tek seferde birçok şey katabilen noktalara eğilim gösterirler.

- Günün "ağır toplarını" belirleyerek güne başlamak

Günlük rutin olarak bir ya da iki hedefle güne başlar ve bitirirler. Şirketlerin ilerlemesi için bunun şart olduğunu düşünürler.

- Sözlerini tutarlar

Buraya kadar yazdığımız maddelerin en olmazsa olmazı da sözlerini tutmalarıdır. Bu dakiklik ve kazanç getirebildiği gibi karşı tarafa güven de verir.

- Hayattan alabilecekleri ders almak

Her işin sonunda kendilerini değerlendirerek çıkarmaları gereken ders üzerine düşünürler.

- Akıllarına göre hareket ederler

Akılları her daim oldukları yerdedir. İşteyken işi, evdeyken evdekileri düşünürler.

Pokemon GoPokémon Go'nun CEO'su John Hanke, San Diego'da düzenlenen Comic Con'da, oyunun geleceği hakkında açıklamalarda bulundu. Servis çökmesinden dolayı üzgün olduğunu belirten Hanke, aslında oyunun bu kadar çok beğenileceğini tahmin etmediğini ifade etti.

hayatinizi kolaylastiracak 25 buda ogretisiDünya üzerinde 500 milyonu aşkın inananı bulunan bir din Budizm. İlk olarak Hindistan'da ortaya çıkan, ardından Güneydoğu ve Doğu Asya’daki diğer ülkelere yayılan dinin öğretileri şimdilerde birçok kişinin ilgisini çekiyor. Farklı bakış açısı ve öğretileri ile işte 25 madde Budizm:

- "Nefretin açtığı yaralar nefretle tedavi edilemez. Ruhta açılan yaraları tedavi edebilecek tek güç sevgidir ve bu, yaşadığımız evrenin en temel kuralıdır."

- "Sürekli çevresinde dönüp durduğun şeyi en çabuk kaybedersin."

- "Sonsuz huzura giden yol göklere değil, yüreğe uzanır."

- "Geçmişe takılıp kalma, geleceğin hayalini kurma. Zihnini yalnızca içinden bulunduğun ana odakla ve yaşa."

- "Zengin ya da fakir… Herkesin başa çıkmaya çalıştığı problemler var. Bazılarınınki çok, bazılarınınki az."

- "Şüphe kadar zihni kemiren başka bir alışkanlık yoktur. Şüphe, insanları ayrıştırır. Arkadaşlıkların ve en büyük aşkların ölümüne sebep olan zehir, şüphedir."

- "Binlerce mum, tek bir mumun ışığıyla yanabilir ve o mumun ömründen hiçbir şey götürmez. Mutluluk da mum ışığı gibi paylaşıldıkça çoğalır."

- "Herhangi bir şey yalnızca öyle duyduğunuz için öyle olmak zorunda değil. Duyduğunuz şeylere ne kadar çok kişi inanıyor olursa olsun koru koruna inanmayın. Dini kitaplarda yazdığı için, deneyimli insanlar söylediği için ya da gelenekleriniz bunu gerektirdiği için inanmayın. Gözlem ve analiz yapın. Düşündüğünüz şeyin sebeplerini araştırın ve olası sonuçlarıyla ilgili çıkarımlarda bulunun. Deneyimleyin ve kendi deneyimlerinizle öğrenin."

- "Birini sırf çok konuştuğu için bilge olarak tanımlayamazsınız. Kişinin bilgeliği ancak içindeki huzur, sevgi ve cesaretle ölçülebilir."

- "Var olmanın en büyük sırrı korkusuz olmaktır. Geleceğin size getireceklerinden korkmayın. Korkularınız yüzünden başkalarına bağımlı yaşamayın. Cesur olmak özgürlük kilidinin anahtarıdır."

- "Huzur içinizdedir, dışarıda aramayın."

- "Tıpkı bir mumun ateş olmadan ışık veremeyeceği gibi, bir insanın da maneviyat taşımadan aydınlanabilmesi mümkün değildir."

- "Bizi kendimizden başka kimse kurtaramaz... Hepimiz kendi yolumuzu kendimiz yürümek zorundayız."

- "Kelimeler bir insanı hem yaralayacak hem de iyileştirebilecek güce sahiptir. Hatta doğru ve ince olabilenleri, dünayayı bile değiştirebilir."

- "Çevrenizdekilerin sahip olduğu iyi şeyleri kıskanmak yerine takdir edin ve daha iyilerine sahip olabilmek için çalışın."

- "Hayatımız boyunca kendimizden daha çok seveceğimiz birilerini arar dururuz. Bu kişiyi çok uzaklarda ararız ancak bize kendimiz kadar yakındır. Hayatta en çok sevmeniz gereken ve sevginizi en çok hak eden kişi kendinizsiniz."

- "Sağlıklı olabilmek, gerçek mutluluğa ulaşabilmek ve huzuru bulabilmek için zihninizi kontrol edebilmelisiniz. Kontrol edemediğiniz bir zihin sizi kendi karanlığına çeker ve bilgeliğe ulaşmanızı engeller."

- "Binlerce savaşı kazanmak için savaşmak yerine kendinizi fethetmeyi deneyin. Zafer, sizsiniz."

- "Hayatta asla gizlenemeyecek 3 şey vardır: Güneş, ay ve gerçekler."

digital markanizi olustururken kacinmaniz gerekenler- Detaylara takılma

Planlı hareket etmeniz elbette çok önemli. Ancak bunu adım adım yapıp, detaylara takılmadan bir yol haritası izlemeniz. Örneğin yeni bir kampanya planı hazırlayacaksınız. Burada aşırı detaya ihtiyacınız yok.

Tek yapmanız gereken eleştirel düşünme özelliği ve onu nasıl öne çıkaracağınıza dair plan ortaya koymanız.

- Sosyal hesaplarda sürekli göz önünde olmak

Yapılan işlerinizi, yeni haberlerinizi, katıldığınız etkinlikleri sosyal mecralarda paylaşmanız elbette ki gerekiyor. Sosyal alanda güncel olmak bu mecraların neredeyse olmazsa olmaz koşulu.

Ancak gün içerisinde birden fazla gönderi yayınlamak sizi güncel kılmaz. Karşınızdaki kullanıcının bir insan olduğunu birden fazla ilgi alanının olduğunu unutmayın. Sürekli sizi görerek diğer paylaşımları görmesine engel olacağınız için sizi takip listesinden çıkaracaktır.

Bunun yerine hedef kitlenizi seçerek yerinde ve zamanında içerik paylaşmanız son derece daha sağlıklı olacaktır.

sosyal hesaplarda surekli goz onunde olmak

- Zorlamayın

Unutmayın dünyanın tüm büyük küçük markaları sosyal mecraları yüzde yüz doğru kullanmıyor. Hatta çok iyi markalar, takipçileri fazla olduğu için yanlış bir içerikte anında sosyal medya krizi yaşabiliyor.

Kampanyanızdan istediğiniz sonucu alamadıysanız hatanızdan ders çıkartıp daha iyi planlama yapmalısınız.

- Her platformda olma zorunluluğu

Belkide markaların en çok yanılgıya düştükleri maddelerden biri de budur. Sosyal mecralara her gün bir yenisi ekleniyor. Neredeyse hiçbiri birbirine benzememeye başladı.

Siz kendi markanızı kullanıcılarınızdan daha iyi biliyorsunuz. Sosyal platformlarda da kendinize yer edinmek istiyorsanız, bu alanları çok iyi incelemeniz gerekiyor. Böylece hangisini markanız için daha yararlı kullanacağınıza kısa vadede karar verebilirsiniz.

- Herkesi memnun etmeye çalışmak

Müşteri daima haklıdır kalıbından artık sıyrılmanız gerekiyor. Bunun yerine kendinizi doğru ifade edeceğiniz, sorunun çözümü için kullanıcılarınızla bir dil oluşturmanız gerekiyor.

Kısa sürede yanıt verme, hedef kitlesi seçme, sosyal medya krizlerine sebep olacak sorunları detaylandırıp olası durumlarda halihazırda bir strateji gütmek bunlardan sadece birkaçı. Unutmayın herkesi memnun edebilmeniz zaten imkansız.

herkesi memnun etmeye calismak

- Rakamlara odaklanmak

Twitter, Facebook ya da Instagram gibi mecralarda çok fazla sayfa beğenisi sizi dışarıdan şık gösterebilir ancak gün sonundaki analize gidildiğinde asıl ilgilenmeniz gereken sayılar değil etkileşim olacaktır. Mesaj kutunuz hiç boş kalmamalı mesela. Gönderileriniz sadece beğenilmekle kalmayıp paylaşılmalı.

İçeriğiniz ne kadar çok paylaşılırsa insanlar sizi o kadar iyi tanıyacaktır. Bu durumda içeriklerinizin güvenilir ve kaliteli olması gerekir. Çünkü standart bir kullanıcının bir marka içeriğini paylaşması oldukça zordur. Reklam içerikli olduğu için karşınızdakine güvensiz gelecektir.

Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar sayfa beğenileri yerine tanıdıklarının içeriklerini daha çok paylaşıyor. Yani kullanıcılarınızla etkileşim içerisine girerken de samimi bir dil edinmenizde fayda var.

rakamlara odaklanmak

microsoft linkedIni satin aldiABD merkezli Microsoft, LinkedIn'i 26.2 milyar dolara satın aldı. Teknoloji dünyasının en büyük satın almalarından birinin gerçekleştiği haberi ise Microsoft'un CEO'su Satya Nadella tarafından resmi blog sayfasından yayınlandı.

pazartesi sendromuna karsi erken kalkmanizi saglayacak tavsiyelerSabah erkenden uyanmak bazıları için alışkanlığa dönüşse de henüz bu duruma alışamayan insanlar da bir o kadar fazla. Öğrencilik hayatında arada kendimize tolerans tanıyabiliyorduk. Oysa iş yaşamının getirdiği zorunluluk, hele ki iş yerimiz evimize çok uzaksa güneş açmadan birçoğumuz yataktan kalkmak zorunda kalıyoruz.

10 Maddede Kişisel Verilerin Korunması KanunuKişisel veri nedir? Bu verilerin korunması neden önemli?

Periscope İle Kalıcı KaydetmePeriscope yeni bir özellik açtığını duyurdu. Beta testini açarak pek çok kullanıcıyı ve markayı memnun etti diyebiliriz.