eBay, Kafa Hareketleriyle Alışverişi Sağlayan Teknolojisini YayınladıeBay, sadece kafa hareketlerini kullanarak alışveriş yapmayı sağlayan yazılımını open source (açık kaynak) olarak kullanıma sundu.

IGTVInsagram, geçtiğimiz aylarda yeni özelliği olan Instagram TV (IGTV)’yi kullanıcılarıyla paylaştı.

E-Ticaret Sitelerine “Güven Damgası” Geliyor

Türkiye'de online alışverişteki güvenliği arttırmak adına web sitelerine "Güven Damgası" geliyor.

Deloitte 2018 Global Tahminlerini AçıkladıSektörünün dev isimlerinden olan Deloitte, teknoloji, medya ve telekomünikasyon alanlarına dair tahminlerini içeren raporunu yayınladı.

LinkedIn Showcase Özelliği Nedir?

LinkedIn, 2013 yılında Showcase özelliğini kullanıma sundu. Fakat bu Showcase tam olarak ne amaçla var?

Voice Shopping, E-Ticarete Yeni Bir Soluk Getirmeye Hazırlanıyor

Akıllı teknolojiler; hayatımızda smartphone’larla (akıllı telefonlar) hâli hazırda büyük bir yer kaplarken artık smart speaker’larla (akıllı hoparlör) evlerimizde de yerini almaya başladı. 2014 yılında Amazon Echo öncülüğünde hayatımıza giren ve Google, Apple, Alibaba, Xiaomi gibi önemli markaların peşisıra katıldığı smart speaker dünyası, sesli komutları alarak çalışan sistemiyle evdeki yaşamımızı kolaylaştıran imkanlar sunuyor.

TÜBISAD 2017 Raporları AçıklandıTürkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD); her yıl hazırladığı “Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörü Pazar Verileri” ve “E-Ticaret Sektör Büyüklüğü” olmak üzere olan raporların 2017 yılına ait olanını 22 Mayıs 2018 kamuoyu ile paylaştı. Her iki raporda da hem yıllık hem de 2012 yılından beri elde edilen verilerle karşılaştırmalı oranlar ve rakamlara yer verilmiştir.

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörü 2017 Pazar Verileri Raporundaki verilerden öne çıkan noktalar şu şekildedir:
  • 2012-2017 Sektör Gelişimi

Bilgi ve İletişim Teknolojileri toplam sektör büyüklüğü Türk Lirası bazında yüzde 18,2'lik büyüme oranı ile 2017 yılında 116,9 milyar TL'lik hacme ulaşmıştır. Karşılaştırılabilir ölçüm yaptığımız 2012 yılından bu yana sektör yıllık ortalama %15 oranında büyümüş, yaklaşık iki katı bir boyuta ulaşmıştır. ABD doları bazında değerlendirildiğinde, sektör büyüklüğünün 30-32 milyar dolar bandında seyrettiği görülmektedir.

  • Bilgi ve İletişim Teknolojileri Pazar Büyüklüğü

Donanım, yazılım ve hizmet olmak üzere üç alt kategoriye ayrılan Bilgi Teknolojileri 41,3 milyar TL ile hacmin %35’ini oluşturmaktadır.

Elektronik haberleşme ve donanım olmak üzere iki alt kategoriye ayrılan İletişim Teknolojileri ise 75,6 milyar TL ile hacmin %65’ini oluşturmaktadır.

  • Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörü İhracatı

Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektör ihracatı Türk Lirası bazında yüzde 18,2'lik büyüme oranı ile 2017 yılında 4,691 milyon TL seviyesine ulaşmıştır. ABD doları bazında değerlendirildiğinde, sektörün ihracatı 2014 yılından bu yana yaklaşık iki kat artarak 1,3 milyar ABD doları seviyesine ulaşmıştır.

  • İstihdam

89 bini Bilgi Teknolojileri, 39 bini İletişim Teknolojileri olmak üzere 2017 yılında sektörde toplam 128 bin kişi istihdam edilmiştir.

TÜBISAD 2017 Raporları Açıklandı.

E-Ticaret Pazar Büyüklüğü 2017 Raporundaki verilerden öne çıkan noktalar şu şekildedir:
  • E-Ticaret Pazar Büyüklüğü 2017 Raporu; Online Yasal Bahis, Tatil ve Seyahat, Çok Kanallı Perakende ve Sadece Online Perakende olmak üzere e-ticaret pazarını dört kategori altında incelemiştir.
  • Türkiye’de e-ticaret pazar büyüklüğü TL bazında yıllık %37 büyüme oranıyla perakende 23,0 milyar TL ve perakende dışı 19,2 milyar TL ile toplamda 42,2 milyar TL’lik hacme ulaşmıştır. ABD doları bazında ise yıllık %14 büyüme oranıyla perakende 6,3 milyar dolar ve perakende dışı 5,3 milyar dolar ile toplamda 11,6 milyar dolarlık hacme ulaşmıştır.
  • Türkiye’de e-ticaret pazar büyüklüğü 2013-2017 ortalama yıllık büyüme rakamları ise TL bazında %32 oranında, ABD doları bazında ise %12 olarak yansımıştır.

TÜBISAD 2017 Raporları AçıklandıTÜBİSAD Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörü 2017 Pazar Verileri Raporu için tıklayınız.

TÜBİSAD E-Ticaret 2017 Pazar Büyüklüğü Raporu için tıklayınız

Kurumsal Sosyal Medya Hesaplarının Yönetilmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenlerİletişim alanında yaşanan gelişmelerin meydana getirdiği her an ulaşılabilir olmak bireysel anlamda insanları mutlu ettiği gibi pek çok sektör için önemli avantajlar içermektedir. Özellikle internette sağlanan görünürlüğü reklamcılık alanında doğru şekilde kullandığımızda pazarlama sektöründe başarılı satış grafikleri yakalayabilmektedir. Oluşturulan sosyal medya platformları sayesinde milyonlarca kullanıcının ortak paylaşımları sayesinde farklı sektörler içerisindeki markalar, etkili reklam kampanyaları yürütmektedir.

Kurumsal şirketlerin günümüzde sosyal medyadan kaçınması ne yazık ki mümkün değil. Fakat sosyal medyanın kendi dinamikleri nedeniyle kurumsal hesapların kişisel hesaplar gibi yönetilmesi de doğru bir yaklaşım olmuyor.

Facebook'ta her 1 saniyede 6 yeni profil açılması, Twitter'ı günde 500 milyon insanın ziyaret etmesi, YouTube'a her 1 dakikada 300 saatlik video yüklenmesi, Instagram'daki içeriklerin 1 günde 3,5 milyar beğeni alması "Sosyal Medya Yönetiminin" neden bu kadar önemli hale geldiğini göstermekte.

Bu durumda hedef kitle analizi yapmak çok önem arz etmekte. Öncelikle kimlere ulaşmak istediğimizi tespit etmeli ve sonrasında o kitleyi çekecek içerik ve paylaşımlar yapmalısınız.

Hedefinizi Belirleyin

Bir kurum ya da markanın sadece Sosyal Medya'da yer almak için herhangi bir sosyal medya hesabı açması doğru değildir. Açtığınız sosyal medya hesabının mutlaka bir amacı ve markanızın ya da kurumunuzun ulaşmak istediği bir hedef olmalı ve sosyal medyada paylaştığınız içeriklerin bu amaca hizmet etmesi gerekir.

Hedef Kitleniz ile Etkileşim Halinde Olun

Sosyal Medya sadece ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yaptığınız, kampanyalarınızı duyurduğunuz ve her şeyin %100 markanız ile ilgili olduğu bir yer değildir. Müşterileriniz ve potansiyel takipçileriniz ile etkileşime geçin.

Sosyal Medyayı Düzenli Kullanma

Birkaç içerik paylaşıp birden yok olmak online dünyada pek hoş karşılanmaz. Sosyal medya kullanıcıları, her an yerinizi başka bir markayla doldurabilir. Bu yüzden paylaşım planınız düzenli olmalıdır.

Farklı Sosyal Medya Mecraları için İletişim Dilleri ve Görsel Kullanımı

Sosyal medyada her platformun kendine özgü bir iletişim dili vardır. Paylaştığınız içeriklerdeki görsellerin boyutları dahi birbirinden farklıdır ki, bu aynı görsel içeriği farklı sosyal medya platformlarında kullandığınızda takipçileriniz tarafından tuhaf karşılanmanıza ve takipçi kaybetmenize neden olabilir. O nedenle sosyal medya planlaması yaparken mutlaka paylaşacağınız içerikleri, paylaşım yapacağınız platform özelinde hazırlayın.

Web Sitesi Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi GerekenlerWeb sitesi çağın medyası olan Internet üzerinde yer alan size ait bir iletişim platformudur. Bilindiği üzere Internet, Radyo ve Televizyon gibi bir medya sayılmakta ve etkinliği açısından diğerlerinden ön plana çıkmaktadır. Bir web sitesi sayesinde, Firmanızın tanıtımını yada kendiniz ile ilgili bilgilerin sunulmasını çok daha büyük kitlelere en ekonomik şekilde yapabilirsiniz.Dijital dünyanın etkisinin hızla arttığı günümüzde, artık kurum ve firmaların bunu gözardı ederek işlerini büyütmesi mümkün değildir.Web siteniz bir bakıma sizin vizyonunuz olacaktır. Sitenizi ziyaret edenler firmanız yada ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında daha detaylı bilgiye sahip olacaklardır.

Kurumsal Web Tasarım

Kurumsal web tasarımlarında site yönetiminin kolaylığı sitenin hızlı olması ve yapısının basit anlaşılabilir olması gibi özellikleri de dikkate alınan ve üzerinde önemle durulan konular arasındadır. Günümüzde daha eğlenceli ve daha renkli web tasarımlar ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir.

Sade ve Şık Görünüm

Web tasarımında öncelikle siteyi ziyaret eden ziyaretçinin sistemi kolay anlaması için site basit bir şekilde dizayn edilmelidir. Görselliğin önemli olduğu web tasarımlarında özellikle gözü yormayan ve site içerisindeki içeriklerin rahatça okunabileceği bir arka plan oluşturulmalıdır. İyi hazırlanmış bir web sitesi arama motoru optimizasyonuna yani "SEO"ya da uygun demektir. Bu sayede hazırlanmış olan web sitesi arama motorlarında ilk sıralarda yer alacaktır. Bu da sitenin ziyaretçi sayısını arttırmak için oldukça önemlidir.

Tüm bunların yanı sıra ise web tasarımının yönetim paneli de kolaylık sağlamalıdır. Bu sayede site yöneticisi sisteme kolaylıkla içerik oluşturabilir ve yükleme yapabilir.

Mobil Uyumluluk

Pek çok kişi gün içerisinde işlerini artık akıllı telefonlar aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Bu durumda bir web sitesinin tasarımında en önemli etkenlerden biri de sitenin mobil uyumlu ve tüm ekranlarda görüntülenebilir olmasıdır. Bu da ziyaretçilerin sisteme diledikleri yerden ister tablet ister telefon aracılığı ile kolayca ulaşmalarını sağlamaktadır.

Mobil Web'in Geleceği: Progressive Web APPProgressive Web App, web sitelerinin görünümünü ve kullanıcı deneyimini, mobil uygulamalarla benzer seviyeye getirilen uygulamalara verilen isimdir. Yani bu yaklaşımla tasarlanan web sitelerini mobil tarayıcıdan ziyaret ettiğinizde, sanki bir web sitesini değil bir mobil uygulamayı kullanıyormuş gibi bir deneyim yaşarsınız. Progressive Web App'ın başlıca özelliklerinden bahsetmek gerekirse;

NoktaParantez Takımına Amerikada Yapılacak Olan  First Robotics Competition (FRC) Yarışmasında Başarılar Diliyoruz"En Zorlu Eğlence" olarak tanımlanan First Robotics Competition (FRC) lise öğrencileri için oluşturulmuş bir programdır. Yıllık olarak düzenlenen bu yarışmada öğrenciler bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik alanlarında kendilerini geliştirmenin yanı sıra, organizasyon, kaynak yaratabilme ve girişimcilik becerilerini geliştirirler. Aynı zamanda kendilerine verilen görev doğrultusunda bir robot dizayn ederek, robotun üretim ve programlama süreçlerini yönetirler. Bu sene Disual olarak, birçok ülkeden okulların katılımıyla gerçekleşen yarışma için Hisar Okulları'nın NoktaParantez robotik takımının bu yoldaki başarılarını desteklemek istedik.

Google AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) Nedir?

Google AMP mobil web sitenizin hızını arttırmanın en etkili yoludur. Mobil cihazlar ile web sitelerine giriş yapan kullanıcıların %53 lük bir kısmının 3 saniyeden daha uzun sürede açılan web sitelerini hemen terkettiğini biliyor musunuz? Kısaca sitenizin mobil sürümü eğer hızlı açılmıyorsa ciddi anlamda trafik kaybediyor olabilirsiniz.

Responsive Tasarım Nedir?Responsive tasarım, kullanıcının girdiği ekran boyutlarına uyumlu tasarımlardır. Yani siz tablet, telefon veya bilgisayardan girdiğinizde o cihaza uyumlu hale gelen ve yapılan tasarımın ekranınızın boyutlarına göre en kullanışlı şekilde görüntülenebilmesini sağlar.

Google aramalarında önce mobil dönemi başlıyor

Google bu zamana kadar hem mobil hem de masaüstü aramalarına önem veriyordu fakat bundan sonra yeni bir dönemin kapıları açılıyor. Yeni sisteme göre artık mobil içerikli internet siteleri Google’ın gözünde daha değerli hale geliyor.

İnternetin En Popüler Rengi Belli OlduSıklıkla ziyaret ettiğiniz web sitelerini kontrol ettiğinizde mavi renk tonlarının daha baskın olarak kullanıldığını fark edeceksiniz. Çünkü mavi sanal dünyanın en sevdiği renk, sizinde favori renginizin mavi olmasının nedeni belkide bu aşinalıkdan kaynaklanıyor olabilir mi?

whatsappta silinen mesajlar tamamen silinmiyorOS araştırmacısı Jonathan Zdziarski, ilginç bir iddia ortaya attı. Zdziarski, açıklamasında kullanıcıların sildikleri mesajlar tam olarak silinmediğini belirtti.

yaratici guvenimizi nasil kazanabilirizİş yerinde, aile hayatınızda ya da dostlarınızda ettiğimiz sohbetler, onların hayatları ve kendimize dönüp baktığımızda genel bir gözlem yapacak olursak birçok insan, yaratıcı düşüncesini kaybettiğini düşünüyor.

reklam ve pazarlamaya dair 100 kitap onerisiReklam ve pazarlama alanında çalışanlardan öğrencilere ve girişimci adaylarına kadar iş hayatında muhakkak edinmeniz gereken kitapları sizler için sıraladık. Evet gelişen teknoloji ile birlikte artık şey elimizin altında.

ozgun dusunenlerin ilginc aliskanliklariAmerikalı organizasyonel psikolog Adam Grant seneler önce öğrencilerinden bir yatırım teklifi alması üzerine içine sinmeyen nedenlerden dolayı tekliflerini reddetmiş. Üç öğrencisinin kurduğu internet sitesi, "dünyanın en yaratıcı şirketi" seçilmiş.

sirketler neden basarisiz olurİş dünyası stratejisti Knut Haanaes, iş dünyasındaki iki büyük strateji tuzağından nasıl uzak durulması konusunda bir konuşma gerçekleştirdi.

en yaratici girisimcilerin aliskanliklari- Şimdi!

Dünyanın en üretken girişimcilerinin en büyük ortak noktası "Şimdi"nin gücü! Yapmak, karar vermek, tadını çıkarmak, başlamak ve bitirmek. Başarılı girişimciler hayallerini asla ertelemezler.

- Ara vermeden

Dünyanın en başarılı üretken girişimcileri ara vermeden herhangi bir şeye odaklanabilirler. Onlara göre aynı anda çok sayıda iş yapmak bir başarı ölçütü olmadığı gibi güce giden yegane amaç da olamaz. Buradaki en önemli unsur odaklanmak. Tek bir iş üstünde bıkmadan çalışmak.

- Aynı anda bir yandan karar verip diğer yandan kararı erteleyebilirler

Belli hedefleri olan bir girişimci iseniz vereceğiniz birçok karar olur. Bu açıdan hangi kararı vereceğinizin, önceliğiniz ve ertelenmesi gereken kararlar size bağlı olur. İyi bir planlama yapmanız lazım.

- Cesaret

Korkularınızla yüzleşirseniz özgür kalırsınız. Üretken girişimciler ise bu anlamda korktukları kararları almaktan, onlarla yüzleşmekten asla çekinmezler. Hemen yaparlar ki enerjileri onlara kalsın.

- Hayır diyebilmek

Başarılı girişimcilerin bir diğer alışkanlığı ise şirketlerini ileriye taşımayacak olası her türlü işe "hayır" demek. Girişimciler, gerçek olanı yapmaya odaklıdır.

- Bir fazlasını yapmak

Kaynaktan aramaya, e-posta'dan daha birçok şeye kadar her şeyin fazlasını yapan girişimciler, böylece büyük farklılıklar yaratabiliyorlar.

- Kısa kesmek

Kararları erken vermek zarar dönmenizi sağlar. Bunu iyi bilen dünyanın en üretken girişimcileri de ortak işlerinde, ürün ya da strateji güderken kötüye giden bir durumda yollarını ayırırlar.

- Tutmayı bilmek

Aynı şekilde strateji yaratırken ya da bir ürün için problem yaşanabilir. Bazen de ani karar vermek yerine gidişata bakarak her şeyin iyiye gittiğini gördükten sonra yollarına devam edebilirler.

- Odaklarını dar tutarlar

Kendilerini daha az başarıya ulaştıracak girişimlere odaklanmaktansa, asıl amaçlarına ulaşmalarını sağlayacak hayallerine yönelmeyi tercih ederler.

- Akışına bırakmak

Her şeyin en iyisini bilmek neredeyse imkansızdır. Deneyimleyerek, yaşamdan çok sayıda şey öğrenirler.

- Şampiyonlarını besler, kaybedenleri aç bırakırlar

Bu en az getirisi olan pazarlama işlemlerini kesmek anlamına geliyor. Yani kendilerine tek seferde birçok şey katabilen noktalara eğilim gösterirler.

- Günün "ağır toplarını" belirleyerek güne başlamak

Günlük rutin olarak bir ya da iki hedefle güne başlar ve bitirirler. Şirketlerin ilerlemesi için bunun şart olduğunu düşünürler.

- Sözlerini tutarlar

Buraya kadar yazdığımız maddelerin en olmazsa olmazı da sözlerini tutmalarıdır. Bu dakiklik ve kazanç getirebildiği gibi karşı tarafa güven de verir.

- Hayattan alabilecekleri ders almak

Her işin sonunda kendilerini değerlendirerek çıkarmaları gereken ders üzerine düşünürler.

- Akıllarına göre hareket ederler

Akılları her daim oldukları yerdedir. İşteyken işi, evdeyken evdekileri düşünürler.