1997 yılında Galatasaray Lisesi'ni bitiren Selim Yannier, lisans eğitimini OrtaDoğu Teknik Üniversitesi, Fizik Bölümünde tamamlamıştır.

Bahar 2001 döneminde Sabancı Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği'nde başladığı lisansüstü programını 2002 sonunda tezli olarak bitiren Selim Yannier; Mekatronik Mühendisliği doktora çalışmalarını ise 2008 yılında tamamlamıştır.

1993-1997 yılları arasında TAM Bilgisayar Hizmetleri'nde yarı zamanlı teknik destek ve yazılım gelişme uzmanı olarak çalışan Selim Yannier, 1998-2000 yılları arasında ise Scala Business Solutions adlı uluslararası firmada yarı zamanlı yazılım danışmanı olarak çalışarak genç yaşta önemli ölçüde iş deneyimi kazanmıştır.

Sabancı Üniversitesi'ndeki akademik hayatında İngilizce ve Türkçe olarak birçok makalesi yayımlanan Selim Yannier'in, akademik ilgi alanlarını hareket kontrolü, mobil robotlar ve nanoteknoloji için kontrol konuları oluşturmaktadır.

Dr. Yannier, OrtaDoğu Teknik Üniversitesi Sualtı Topluluğu ve Galatasaray Spor Kulübü üyesi olup, aynı zamanda Sabancı Üniversitesi Sualtı Sporları Kulübü kurucu üyesidir.