Fayda Odaklı Pazarlama

Satış odaklı pazarlama ve müşteri odaklı pazarlama kavramlarından sonra yeni nesil bir süreç olarak fayda odaklı pazarlama kavramı ile karşı karşıyayız. Toplumsal değişim ve işletme alanındaki gelişmeler ile pazar ve pazarlama dengeleri de farklılaşmaktadır. Gelişen teknolojiler ile üretim yetenekleri artıyor, yeni markalar ve ürünlerle karşı karşıya kalıyoruz.

Dijital medya, pazarlamanın hep yükselen yıldızı olmuştur. Bu alanın en önemli araçları reklamlardır. Son dönemlerde tüketiciler en çok dijital platformlarda yer almaya başladılar. Artık bir marka müşterisini en kolay dijital reklamlar ile etkileyebiliyor. Tüketicilerin ne kadar çok reklam ile karşılaştığını düşündüğümüzde, çoğu müşterileriniz reklamlarınızı görmüyor olabilir. Dijital dünyanın hızlı değişiminde dün bilinen doğrular bugün yanlış olabiliyor. Daha fazla reklam ile sadece aynı kitlenin bağlılığını artıyor. Yeni müşteri kazanmanızı sağlamıyor. Oysa fayda odaklı pazarlama markaların farklı ve çeşitli teknolojik servisler üreterek yeni pazarlama kaynakları oluşturmasına yardımcı oluyor.

Ürünün Odak Noktası; Akıllı ve Faydalı İçerik

Müşterilerin karşılanmamış ihtiyaçlarını keşfederek uzun vadeli ilişki kurmayı sağlayabilirsiniz. Pazarlamanın fayda odaklı olması; yaratıcı, yararlı, ulaşılabilir, amaca uygun ve kullanışlı olması anlamına gelmektedir. Birçok marka müşterilerine faydalı araçlar üretiyor. Böylece tüketicilerle daha sıkı bir ilişki kurabiliyor. Akıllı telefon üreticileri tarafından geliştirilen uygulamaları bir örnek olarak verebiliriz. Müşteri ihtiyaçlarına en hızlı ve en kolay çözümü sunabilmek bütün uygulamaların en önemli kaynağı olmuştur. Bu da ürünün değerini belirler. Yani fayda odaklı pazarlama sadece bir reklamcılık fikri değil bir teknoloji fikridir. Markaların inovasyon süreçlerinin en önemli parçasıdır. Bu yüzden bir pazarlama aracının şu özelliklere sahip olması gerekir;

  • Faydalı,
  • İnteraktif
  • İlgi çekici ve yaratıcı
  • Daha çok tercih edilebilir,
  • Tüketiciyle bağlantılı.

Bu koşullar altında fayda odaklı bir pazarlama stratejisi yaratarak bunun aynı zamanda müşteri ve satış odaklı olmasını da sağlayabilirsiniz. Kendinize müşterileriniz için neler yapabileceğinizi sorun. Cevabınız markanız için yeni bir dönem anlamına gelecektir.