Responsive Tasarım Nedir?Responsive tasarım, kullanıcının girdiği ekran boyutlarına uyumlu tasarımlardır. Yani siz tablet, telefon veya bilgisayardan girdiğinizde o cihaza uyumlu hale gelen ve yapılan tasarımın ekranınızın boyutlarına göre en kullanışlı şekilde görüntülenebilmesini sağlar.

Nerelerde uyumlu;

  • Bilgisayar
  • Tablet
  • Telefon
  • Televizyon
  • Akıllı Saatler

Teknoloji geliştikçe ve ilerledikçe bu cihaz sayıları daha da artacaktır...

İngilizce'de "Responsive" kavramı "Uyumlu" anlamına geldiğinden dolayı bu isim kullanılmıştır.

Responsive Tasarımının Faydaları;

Kullanım Kolaylığı ve Mobil Ziyaretçi Akışı

Örneğin şirketinizin bir web sitesi var ve varsayalım ki müşteri adaylarınızdan birisi sizin telefon numaranızı bulmak istedi ve telefondan direk sizin web sitenizdeki iletişim sayfasını rahat rahat görüntüledi. Bu sizin için bir avantajdır. Ne kadar "ne fark edicek" desenizde sadece telefon numaranızı bulmak için girmeyeceklerdir ürünlerinizi görmek için, sizin hakkınızda bilgilere erişebilmek için girecekler ve siz potansiyel müşteri adayınıza ne kadar kolaylık sağlarsanız o kadar olumlu geri bildirim almış olursunuz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Tabii yenilik, güzellik olur da Google bunu değerlendirmez mi? İllaki değerlendirir. Responsive tasarım kullanılan web sitelerinde kullanıcı geri dönüşü daha fazla olduğu için Google aramalarında daha sık görüntülenir ve üst sıralamalara çıkabilirsiniz.