Google aramalarında önce mobil dönemi başlıyor

Google bu zamana kadar hem mobil hem de masaüstü aramalarına önem veriyordu fakat bundan sonra yeni bir dönemin kapıları açılıyor. Yeni sisteme göre artık mobil içerikli internet siteleri Google’ın gözünde daha değerli hale geliyor.

Geçtiğimiz günlerde Google'ın yaptığı açıklamada:

"Arama sonuçlarını daha kullanışlı hale getirmek için, kendi sistemimizde deneyler yapmaya başladık. Her ne kadar arama motorumuz halen tüm siteler ve uygulamalar için tekil olarak çalışmaya devam edecekse bile sayfa değerlendirmelerimiz (Page Rankings) öncelikli olarak veri yapısını anlamak, kesitler gösterebilmek için mobil sürümünü kullanacaktır. Elbette yeni arama motorumuz mobil dokümanlardan oluşturulacaksa bile önceliğimiz, kullanıcıların mükemmel arama deneyimini, mobilden veya masaüstünden gelmelerinden bağımsız bir şekilde sürdürmesini sağlamak olacaktır."

Bu yeni değişiklik responsive (uyumlu) tasarıma sahip site sahipleri için bir şeyi değiştirmiyor. Söz konusu siteler masaüstünde açıldığında büyük ekrana göre tasarımı düzenlerken mobil cihazlarda ise küçük ekranda daha kolay bir kullanım sunuyor. Dolayısıyla Google’ın kriterlerine uyum sağlıyor. Masaüstü için ayrı , mobil için ayrı içerik kullanan sitelerse gerilere düşecek gibi görünüyor. Bu türdeki sitelerin gerileme yaşamaması için uyumlu tasarıma geçiş yapması gerekiyor. Kullanım oranlarına baktığımızda mobil sitelere önem vermek mantıklı görünüyor. Ayrıca karar neticesinde artık siteler mobile önem vereceği için kullanıcıları da rahat bir internet deneyimi bekliyor.